Prajitura ''Alba ca Zapada''

de Constelatialeu in Prajituri, 13 Iun 2014 | 10596 vizualizari

 

Zilele astea am prestat oarece dulcegarii si asta e una dintre ele ,inspiratia am avut-o de la Jamila.Stiam prajitura,e una clasia si foarte buna,dar nu prea imi place sa fac foile....Eu am facut cantitati duble,dar am sa postez reteta la ''single''....

 

INGREDIENTE

  • Foi
  • 10 linguri lapte
  • 10 linguri ulei
  • 10 linguri zahar
  • 2 oua
  • 1 pliculet amoniac
  • faina cat cuprinde ,cca 500-550 g
  • Crema
  • 1 l lapte
  • 8 linguri de faina
  • 6-7 linguri zahar
  • coaja si zeama de la o lamaie mai mare
  • 200 g unt
Portii: 40
Timp de preparare: peste 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Prajitura ''Alba ca Zapada'':

Foi:

Ouale amestecate cu zaharul,apoi adaugam uleiul ca la maioneza si mixam bine,adaugam si laptele iar la final amoniacul stins cu zema de lamaie si faina.Framntam o coca care sa nu se mai lipeasca de maini.Impartim coca in 3 parti egale si intandem 3 foi,care se vor coace pe fundul tavii.Am taiat hartie de copt la dimensiunea tavii si am intins foaia direct pe hartia de copt,am intepat cu o furculita si am dat la cuptorul preincalzit pret de 15 min,sa se rumeneasca frumos.Am scos foaia si am lasat-o sa se raceasca,apoi am desprins hartia de pe ea.Procedam la fel si cu restul de coca.

Crema:

Faina cu zaharul amestecate si apoi incepem sa diluam cu lapte,putin cate puin ca sa nu formam cocoloase,pana adaugam tot laptele.Punem cratita pe foc si amestecam bine pana incepe sa se ingroase.Cand s-a ingrosat dam de pe foc cratita adaugam coaja si zeama de lamaie si acoperim cratita cu folie ca sa nu prinda crusta cat sta sa se raceasca.Cand s-a racit ( poate sa fie calduta) adaugam untul,putin cate putin si mixam pana obtinem o crema spumoasa si fina.

Asamblare:

Tava in care am copt foile o imbracam cu folie alimentara,asezam prima foaie,apoi strat de crema,foaia doi,strat de crema si ultima foaie.Apoi punem deasupra tavii un fund sau platou cat este tava de mare si asezam o greutate peste,dam tava la frigider .A doua zi portionam si pudram cu zahar farin.

TIPS-URI

1

untul sa fie moale la temperatura camerei

2

faina cernuta

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura ''Alba ca Zapada''" nu uita sa-i faci un review.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase