Caltabos de casa

de adasev12 in Porc, 25 Dec 2010 | 54222 vizualizari

 

asta e facut de mama...la mine a juns in forma finita...din pacate eu nu am fost acasa anul acesta....

 

INGREDIENTE

  • intestine de porc, groase si subtiri
  • maruntaie de porc: ficat, plamani, inima, rinichi
  • jumari de porc ramase de la topitul unturii
  • orez fiert cu cimbru si sare, in apa in care au fiert maruntaiele
  • 4-5 cepe tocate prin masina
  • cimbru, sare, piper....sper ca n-am uitat nimic...:D

 

Portii: -
Timp de preparare: peste 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Caltabos de casa:

partea ce mai grea si mai nasoala e spalatul si curatatul intestinelor...parte deloc placuta...dar mama o prefera , decat sa le cumpere...

maruntaiele se fierb toate impreauna apoi se lasa la racit si se toaca prin masina.  se toaca apoi si jumarile, si ceapa.

se amesteca cu orezul fiert si racit.

se potriveste gustul de sare, piper si cimbru...nu stiu daca mai pune mama ceva...eu atat imi amintesc...

se pot face caltbosii la masina in intestinele subtiri, cele din care se face si carnatul, dar si in cele groase.

mama face si si...

cele groase trebuie spalate fff bine si intoarse pe dos,  apoi se ia cate unu si se intoarce la un capat, si cu mana se ia din compozitie si se indeasa in intestin, si asa incet-incet se formeaza caltabosul...la sfarsit va iesi partea cealalta...fiindca inainte a fost intors pe dos, si in timp ce se face caltabosul, se intoarce cu fata cea buna...nu stiu daca ati inteles...imi pare rau ca nu am poze din timpul facutului.

dupa ce s-au facut caltabosii se pun la fiert in apa in care au fiert inainte maruntaiele, se tin acam 10-15 min la foc mic-potrivit, ca sa nu crape.

Daca ti-a placut reteta noastra "Caltabos de casa" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (26)

adasev12 1

12.01.2011, 15:45

mihaela, esti f draguta...abia acum am vazut comentariul...nu am mai intrat de ceva vreme pe site...mersi frumos!

adasev12 1

12.01.2011, 15:46

miuta, mersi frumos!
cris, lilik...pupici!
kamy, mersi de furci, te pup!

adasev12 1

12.01.2011, 15:47

gabytu, la multi ani iubita, multa sanatate si tot ce-ti doresti!

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase