Samosa cu legume

de Ligia Bxl in Mancaruri de post, 10 Aug 2013 | 14956 vizualizari

 

Imi place foarte mult mancarea indiana,desi mancam samosa in oras de la indieni,nu se compara cu cele facute de mine,de noi in casa,ale lor sunt foarte condimentate de-ti ia gura foc si de care condimente aveau erau amare,stiind ce mananc m-am delectat si pe internet si am gasit un video cu aceasta reteta,acum sa nu credeti ca stiu si limba indienilor,indianca vorbea franceza,ce bine de mine :D

 

INGREDIENTE

  • 3 cartofi fierti
  • 1 cana de mazare congelata
  • 1 ceapa
  • 2 catei de usturoi
  • putin ghimbir
  • cateva foi de coriandru crud sau uscat
  • 1 lingura curcuma
  • 1/2 lingura curry
  • 1 lingura cumin
  • sare
  • 2 pachete de foi patratele(20 de foi)
Portii: 20
Timp de preparare: sub 15 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Samosa cu legume:

Se taie ceapa cubulete si se pune la calit,apoi se adauga mazarea dupa ce sa rumenit ceapa,apoi pe rand condimentele si la final se pun cartofii fieti taiati cubulete si se lasa sa se caleasca bine.

Foile se pun pe o planseta sa se dezghete,apoi se pune pe fiecare cate putin din compozitie,se impaturesc in forma de triunghi si se lipesc cu furculita din loc in loc.

Normal acestea se prajesc dar eu le-am copt in tava ca sunt mai sanatoase.Se pot servi ca garnitura si nu numai,sunt bune asa simple.

Condimentele se pun dupa gustul fiecaruia,daca va place mai piperat se pune ghimbir mai mult sau piper.

Sa aveti pofta!

Daca ti-a placut reteta noastra "Samosa cu legume" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (27)

gaby_duceag 1

12.08.2013, 09:52

te intrebam sa stiu cam ce ar trebui sa cumpar data viitoare cand le voi face.

Ligia Bxl 1

12.08.2013, 11:04

Gaby nu prea stiu ca sa-ti zic,nu stiu ce foietaje sunt in Romania,eu le-am luat dintr-un magazin care se cheama Delhaize iar la voi se chiama Mega image,de la frigider,poate sunt aceleasi produse ca la voi,cand am fost in Ro am intrat in el si am gasit multe produse ca la noi,este un pachet in forma patrata maro,''pate feuilletée'' aici foto din magazin http://www.delhaizedirect.lu/fr/F-10296-glaces-et-desserts-glaces/P-50383-pate-feuilletee

Ligia Bxl 1

12.08.2013, 11:05

daca nu ,gasesti la pachete mari si le faci tu patrate ,eu din pate feuillete fac tarte (habar nu am daca se numesc asa si in romana )

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase