Salata beouf

de dicarmencitta1957 in Salate, 25 Feb 2010 | 7947 vizualizari

 

by dicarmencitta1957
Aceasta salata este foarte iubita si foarte bine mancata de intreaga mea familie.

 

INGREDIENTE

  • 2 kg de piept de pui.
  • 500 gr morcov.
  • 1 kg castraveti murati.
  • 6-8 cartofi rosii.
  • 1 kg mazare.
  • 1 radacina de pastarnac,
  • 1 radacina de patrunjel(ii da o savoare si un gust aparte).
  • 1 kg maioneza.
  • 500 gr de masline negre(mari si desarate).
  • gogosari pentru decorul salatei.
  • albus de ou fiert,tot pentru decor.
  • sare,
  • piper,
  • mustar,
  • condimentele care ne plac mai mult.
Portii: 12
Timp de preparare: sub 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Salata beouf:

Se fierb toate legumele separat,le lasam sa se raceasca. Se fierbe si pieptul de pui,il lasam la racit.Pieptul de pui prin fierbere,i se reduce cantitatea.Se toaca toate legumele(morcov,cartofi,pastarnac,patrunjel),plus pieptul de pui,le punem pe toate intr-un recipient mai mare(eu am un lighean de plastic).Punem si mazarea,condimentele sarea,piperul,mustarul,le amestecam bine.Dupa ce am tocat si castravetii murati si i-am stors in mana pentru a elimina toata zeama,(eu personal toc intai castravetii si ii las intr-o strecuratoare,pana ce termin toate legumele de tocat)ii adaugam peste celelalte ingrediente.Punem maioneza,gustam sa vedem daca este destul de sarata,daca nu mai punem sare,sau ce mai este nevoie,dupa gustul fiecaruia.Dupa ce am terminat cu tocatul ingredientelor trecem la montarea si finisarea salatei.Vom pune gogosar taiat subtire si masline negre.Albusul tocat marunt,este ca o zapada de Craciun.Daca vi se pare foarte mare, cantitatea de legume sa stiti ca am facut doua platouri plus un castron cu salata,la toata cantitatea, mai sus mentionata.Noua ne place salata de boeuf, cu multa carne de pui.

Va doresc pofta mare !!!

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Salata beouf" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (12)

Bucataras Medi 1

02.03.2010, 15:45

cat de mult imi place..................mai ai?

Anastasia 1

02.03.2010, 16:17

oare o fi mai ramas ceva de la craciun ?
medi draga, cred ca nu avem sanse , trebuie so rugam frumos pe Carmen sa ne mai faca o portie

Rahela Velicu 1

23.06.2021, 22:19

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase