Prajitura cu mere

de getix in Prajituri, 27 Ian 2013 | 5497 vizualizari

 

INGREDIENTE

  • Blat:
  • 5 ouă,
  • 5 linguri cu zahăr,
  • 5 linguri cu făină,
  • 1/2 pliculeţ praf de copt,
  • 3 linguri de apa minerala
  • Crema de mere :
  • 2 kg mere,
  • 6 linguri zahar pt topit,
  • zahar vanilat (2),
  • sorţişoară măcinată + 3 linguri zahar
  • Pentru crema de vanilie
  • am cumparat plic de la Dr.Oetker+ esenta de vanilie
  • Ornat : 400 ml frişcă lichidă Hulala, fulgi de migdale prăjiţi
Portii: -
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Prajitura cu mere:

Merele se curăţă   de coajă. Se taie  fâşiuţe, precum feliile de portocale  si se amesteca cu scortisoara, zaharul  si z.vanilat . Cele 6 linguri de zahăr se caramelizează. Dupa ce s-a racit  zaharul caramelizat se tapeteaza  cu unt. Merele se pun în caramel. Se dă tava la cuptor până ce merele s-au înmuiat.

 Intre timp pregatim blatul :  se separă ouăle. Albuşurile se bat spumă tare cu un praf de sare . Gălbenuşurile se freacă cu zaharul pana devine o crema,   iar in timp ce mixam punem si apa minerala ( nu toata odata ). Se adaugă peste spuma de albuşuri. Se încorporează făina cernută cu praful de copt.   Cand merele  sunt aproape coapte, se scoate tava si se pune blatul peste mere apoi se introduce iar la cuptor .  Cand blatul este copt , se dă la răcit.

Cat se raceste  blatul+ merele , pregatim  crema de vanilie conform instructiunilor de pe plic apoi mixam si frisca.

Eu nu am mai pus zahar in frisca . Rasturnam blatul pe un platou, aranjam merele sa fie uniform, punem crema de vanilie , apoi frişca şi presărăm deasupra   fulgi de migdale prajti. Se lasă la rece până a doua zi.

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu mere" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (13)

getix 1

08.05.2013, 17:46

Rocsi, Simo

iamiyami 1

31.05.2013, 16:37

buna, poti te rog sa-mi mai explici pasul cu zaharul carameliza, cum il tapetam cu unt? sau topim direct in tava zaharul si pe urma ungem cu unt, am inteles bine? Merci mult

getix 1

31.05.2013, 21:26

eu am topit direct in tava, iar apoi cand s-a racit zaharul, am uns cu unt pe toata suprafata acesteia.

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase